Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Budowa układu pokarmowego jest niezwykle złożona. W skład tego skomplikowanego systemu wchodzi przewód pokarmowy, gruczoły wydzielnicze oraz narządy pomocnicze. Każdy z tych elementów pełni określone funkcje, ale też jest narażony na różnego typu zaburzenia.
Układ pokarmowy jest niezwykle rozbudowanym systemem, którego rolą jest przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmu, a także trawienie i wchłanianie poszczególnych jego składników oraz wydalanie resztek. Układ ten zaopatruje organizm w niezbędne do życia elementy pozyskiwane z jedzenia, takie jak przede wszystkim:
Układ pokarmowy człowieka jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Jednocześnie jest on niezwykle podatny na różnego typu schorzenia i zaburzenia, jak na przykład refluks żołądkowo-przełykowy i towarzyszące mu uczucie palenia, zwane zgagą.
W budowie układu pokarmowego wyróżnia się następujące elementy:
Schemat układu pokarmowego uzupełniają narządy pomocnicze, służące głównie do rozdrabniania pokarmu na wstępnym etapie: język i zęby.
Jaką funkcję pełni układ pokarmowy? Wyróżnić można wiele zadań, z których najważniejsze to:
Dodatkową rolą układu pokarmowego jest wytwarzanie różnego typu hormonów peptydowych (m.in. gastryna, sekretyna, somatostatyna), pełniących ważne rolę w procesach odżywiania.
Trawienie pokarmu jest procesem złożonym, który zachodzi na różnych etapach i za sprawą różnych narządów oraz mechanizmów. Trawienie chemiczne umożliwiają substancje zwane enzymami, powodujące rozkład składników pokarmowych na mniejsze, prostsze cząstki.
Procesy te zachodzą już w jamie ustnej – tu pod wpływem enzymu zwanego amylazą ślinową węglowodany złożone (skrobia, glikogen) są przetwarzane do postaci cukrów prostych.
W żołądku trawione są przede wszystkim białka, a także zemuglowane tłuszcze (zawierające cząstki w postaci ciekłej). W tym przypadku kluczową rolę pełni enzym o nazwie pepsynogen, wytwarzany przez komórki główne błony śluzowej. Jest on aktywowany przez kwas solny (HCl), syntetyzowany w komórkach okładzinowych. Kwas ten powstaje z dodatnich jonów wodorowych (protonów) i ujemnych chlorkowych w wyniku mechanizmu określanego mianem pompy protonowej.
Należy pamiętać, że kwas solny, choć niezbędny, w określonych warunkach może być przyczyną dolegliwości. W przypadku niesprawności dolnego zwieracza przełyku i zarzucaniu treści pokarmowych do przełyku, stanowi czynnik silnie drażniący delikatne śluzówki wyżej położonych części przewodu pokarmowego. Właśnie dlatego w leczeniu objawów refluksu zaleca się stosowanie leków zwanych inhibitorami pompy protonowej, skutecznie hamujących wytwarzanie HCl.
Ostatni etap trawienia zachodzi w jelitach (głównie dwunastnicy i jelicie czczym), w czym uczestniczą enzymy produkowane przez trzustkę i jelito oraz żółć wątrobowa. W tym miejscu trawione są przede wszystkim tłuszcze, a także pozostałe białka i cukry.
Powiązane artykuły:
Sok żołądkowy - co to jest? Skład i pH >>
Żywność funkcjonalna – co to jest? Przykłady >>
Dyspepsja (niestrawność) - co to jest? Objawy i rodzaje >>
Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: lekarz gastrolog Ewa Walecka-Kapica
Bibliografia:
1. Jak trawiony jest pokarm?, Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki,
2. Tomasz Powrózek, Fizjologia przewodu pokarmowego, Katedra i Zakład Fizjologii Człowieka, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
Choroby układu pokarmowego należą do częstych schorzeń człowieka. Według danych statystycznych nawet 30 procent populacji w krajach rozwiniętych może zmagać się z dyspepsją. To częsty problem, który nieraz w znaczący sposób obniża komfort codziennego życia. Co warto wiedzieć na temat niestrawności?
czytaj więcej