O zgadze i niestrawności

bnaer bnaer

Strona główna >

O zgadze i niestrawności >

Famotydyna - lek na zgagę i niestrawność. Dostępna bez recepty


Famotydyna - lek na zgagę i niestrawność. Dostępna bez recepty

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Famotydyna od niedawna zaliczana jest do leków OCT, czyli wydawanych bez przepisu lekarza. Wcześniej dostępna była tylko na receptę. Sprawdź, na jakie dolegliwości stosuje się famotydynę, jak działa oraz jak należy dawkować tę substancję czynną.

Famotydyna - co to za substancja czynna?

Famotydyna jest substancją czynną należącą do grupy leków określanych mianem antagonistów receptora histaminowego H2 (H2RA, H2 receptor antagonists), które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Pierwszym lekiem należącym do antagonistów receptora H2 była cymetydyna. Substancję wprowadzono do praktyki lekarskiej w 1976 roku. Jednakże później została wycofana z lecznictwa, gdyż opracowano skuteczniejsze leki z tej grupy. Najnowszym z nich na polskim rynku jest famotydyna. Substancja znana jest na rynku farmaceutycznym od 1985 roku i została gruntowanie przebadana. Famotydyna zaliczana jest do antagonistów receptora H2 nowej generacji.

 

Działanie famotydyny

Famotydyna blokuje receptory histaminowe H2 zlokalizowane w komórkach okładzinowych żołądka, co sprawia, że hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, łagodząc w ten sposób zgagę oraz niestrawność. Ponadto substancja czynna zmniejsza objętość soku żołądkowego oraz ma zdolność do hamowania nocnego wydzielania kwasu w żołądku [Hershcovici, Fass].

Niewątpliwą zaletą leków należących do antagonistów receptora H2 jest szybkość działania. Po doustnym podaniu famotydyna osiąga maksymalny efekt terapeutyczny już po 60-90 minutach [Dąbrowski]. Cechuje się także długotrwałym, 12-godzinnym działaniem. Inne preparaty działające objawowo w refluksie żołądkowo-przełykowym (neutralizujące lub hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku) cechują się krótszym czasem działania, bądź wolniejszym jego początkiem.

 

Leki na zgagę i niestrawność z famotydyną

Leki z grupy antagonistów receptora H2 stosuje się w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowych takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwasota, o ile nie są one związane z chorobą organiczną przewodu pokarmowego.

Co warto podkreślić, leki na zgagę z famotydyną są przeznaczone do doraźnego stosowania. Przy nawracających dolegliwościach lepiej zastosować preparaty na niestrawność i zgagę, zaliczane do inhibitorów pompy protonowej (PPI), które przeznaczone są do dłuższego stosowania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku poprawy po stosowaniu PPI, należy zasięgnąć opinii lekarza.

 

Dawkowanie famotydyny

Famotydyna dostępna jest pod postacią tabletek doustnych, które wskazane są w leczeniu niestrawności i zgagi u osób dorosłych. Preparatów z famotydyną nie powinny stosować dzieci, młodzież, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Zalecana dawka, w przypadku wystąpienia dolegliwości, to zazwyczaj 20 mg (1 tabletka) na dobę. Jeśli jednak objawy powrócą, można zastosować kolejną dawkę wynoszącą 20 mg (następną tabletkę). Należy jednak pamiętać, że dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 40 mg (2 tabletki). W razie wątpliwości co do dawkowania famotydyny, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku lub zasięgnąć opinii farmaceuty.

Warto pamiętać, że preparaty zawierające famotydynę są przeznaczone do doraźnego i krótkotrwałego stosowania. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli objawy niestrawności i zgagi nie ustąpią w ciągu 2 tygodni stosowania preparatu, należy zgłosić się do lekarza.

 

Czy famotydyna dostępna jest bez recepty?

Od niedawna famotydyna jest w Polsce lekiem OTC (skrót od angielskiego określenia over-the-counter drug) czyli dostępnym bez recepty. Wcześniej wydawana była tylko z przepisu lekarza. Famotydyna bez recepty dostępna jest w dawce 20 mg (na receptę natomiast dostępna jest w dawce 40 mg).

Warto pamiętać, że famotydyna przeznaczona jest do objawowego i krótkotrwałego leczenia dolegliwości żołądkowych, takich jak:

  • niestrawność,
  • zgaga,
  • nadkwaśność.


Jednakże przed zastosowaniem preparatów z famotydyną należy zapoznać się z aktualną Charakterystyką produktu lecznicze

Powiązane artykuły:

Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę? >>
Domowe sposoby na zgagę - co jest dobre? >>
Alginian sodu (E401) - właściwości. Czy jest szkodliwy? >>

 

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz gastroenterolog Ewa Walecka-Kapica

 

Bibliografia:

1. Dąbrowski A., Nowości w dziedzinie hamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku, Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 4, s. 127–133.

2. Wocial T., Istotne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu choroby refluksowej przełyku, Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3, s. 71–80

3. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) - problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, s. 201–210.
Link > [dostęp 09.01.2022 r.]

4. Hershcovici T., Fass R., Step-by-step management of refractory gastroesophageal reflux disease. Dis. Esophagus. 2013; 26: 27−36.
Link > [dostęp 09.01.2022 r.]

Dowiedz się więcej o zgadze i niestrawności