Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Gdzie jest żołądek? Jakie pełni funkcje i jak działa? Kiedy może być źródłem problemów zdrowotnych i uciążliwych objawów, takich jak zgaga? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Żołądek jest narządem odpowiedzialnym za czasowe magazynowanie spożywanego pokarmu oraz trawienie niektórych jego składników, w szczególności białek. Znajduje się w centralnej części układu pokarmowego, położony jest w górnej części jamy brzusznej, tuż pod żebrami, nieznacznie w lewo od osi ciała. Aby precyzyjnie wyjaśnić, gdzie jest żołądek, odnosi się jego położenie do budowy kręgosłupa.
Znajduje się on pomiędzy: 11 kręgiem piersiowym, w anatomii człowieka oznaczanym symbolem Th11, a 3 lub 4 kręgiem lędźwiowym (L3-L4).
Górna część żołądka łączy się poprzez tak zwany wpust z przełykiem – tędy dostarczany jest pokarm, uformowany w kęsy, wstępnie rozdrobiony przez zęby, język oraz enzymy znajdujące się w ślinie.
U dołu z kolei, narząd ten, poprzez tzw. odźwiernik, przechodzi w jelito cienkie, a dokładnie mówiąc – pierwszy z jego odcinków zwany dwunastnicą.
Dla określenia tego, gdzie znajduje się żołądek, istotne jest też opisanie jego położenia pomiędzy innymi narządami. Po prawej jego stronie znajduje się wątroba, natomiast z tyłu – nerki, śledziona i trzustka.
Żołądek jest workiem mięśniowym o nieco haczykowatym kształcie, zmieniającym się między innymi ze względu na stopień wypełnienia pokarmem. W budowie żołądka wyróżnia się sześć podstawowych odcinków.
Patrząc od góry, są to kolejno:
Istotna jest też, jeśli chodzi o żołądek, budowa poprzeczna, a więc przekrój ścian. Od zewnątrz do wewnątrz, wymienić należy takie składowe, jak:
Dla działania żołądka i całego układu trawiennego człowieka, szczególnie istotna jest budowa ostatniej, wewnętrznej warstwy. Składa się ona z różnego typu komórek, które pełnią określone funkcje. Szczegóły w dalszej części artykułu.
Za unerwienie żołądka odpowiadają:
Najważniejsze funkcje żołądka, to:
Trawienna funkcja żołądka to efekt działania różnego typu substancji wydzielanych przez komórki błony śluzowej. I tak:
Co jest trawione w żołądku? Przede wszystkim białka. Nieaktywny chemicznie pepsynogen, pod wpływem kwasu solnego, przechodzi do postaci aktywnej pepsyny, która rozkłada białka, rozbijając je na krótsze łańcuchy i ułatwiając w ten sposób ich wchłanianie.
W tej części układu pokarmowego odbywa się też wstępne trawienie tłuszczy, jednak nie wszystkich, a jedynie tych, które mają postać zemulgowaną (są zbudowane z połączenia dwóch niemieszających się substancji, z których jedna lub obie mają postać cieczy). Pozostałe tłuszcze są trawione dopiero w dwunastnicy, do czego niezbędne jest dostarczenie żółci produkowanej przez wątrobę.
Co jeszcze nie jest trawione w żołądku? Większość węglowodanów - ma to związek z silnym zakwaszeniem, które blokuje mechanizm przetwarzania cukrów.
Jaką pojemność ma żołądek człowieka? Od 1 do nawet 3 litrów. Worek ten ma zdolność samoistnego zwiększania i zmniejszania swojej objętości. Rozciąga się, gdy trafiają do niego większe ilości pokarmów i kurczy, gdy resztki są rozkładane za pomocą enzymów oraz przesuwane w stronę jelita cienkiego. Jeśli chodzi o wielkość żołądka wyrażoną w centymetrach, u dorosłego człowieka przeciętnie ma on od 25 do 30 centymetrów długości oraz 12-14 cm szerokości. Należy jednak pamiętać o specyficznym kształcie. Mocne wygięcie w łuk, wręcz hak, sprawia iż wydaje się on mniejszy, niż jest w rzeczywistości.
Powiązane artykuły:
Budowa układu pokarmowego - funkcje i schemat >>
Alginian sodu (E401) - właściwości. Czy jest szkodliwy? >>
Substancje zobojętniające soki żołądkowe >>
Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: lekarz gastrolog Ewa Walecka-Kapica
Bibliografia:
1. Układ pokarmowy, Link >, data dostępu: 12 09 2021
2. Fizjologia układu pokarmowego, Link >, data dostępu: 12 09 2021
Choroby układu pokarmowego należą do częstych schorzeń człowieka. Według danych statystycznych nawet 30 procent populacji w krajach rozwiniętych może zmagać się z dyspepsją. To częsty problem, który nieraz w znaczący sposób obniża komfort codziennego życia. Co warto wiedzieć na temat niestrawności?
czytaj więcej