Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.
Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.
W rzeczywistości kwestia tego, jakie produkty nasilają zgagę u danej osoby jest bardzo indywidualna. Po pewnym czasie zaczynamy sami identyfikować to, co w naszym przypadku jest szkodliwe.
Jest jednak kilka produktów, które mają największy potencjał wywoływania zgagi. Działają niekorzystnie m.in. poprzez zmniejszanie napięcia dolnego zwieracza przełyku, pobudzanie wydzielania kwasu w żołądku, zwalnianie przechodzenia pokarmu z żołądka do jelit. Oto one:
Na podstawie powyższej listy można wyobrazić sobie potrawy będące kombinacją kilku z powyższych składników – takich dań należy się szczególnie wystrzegać. Na przykład obfita kolacja ze spaghetti, czerwonym winem i tiramisu na deser nie będzie najlepszym pomysłem dla osób ze słonnością do zgagi.
Łagodzeniu objawów zgagi sprzyja:
Wprowadzając modyfikacje do diety, należy dbać o jej różnorodność, tak aby zapewnić sobie odpowiednią podaż kalorii, witamin i minerałów. Warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który może zlecić dodatkową suplementację. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży i karmiących,u których niedobory pokarmowe mogą prowadzić do groźnych następstw.
Powiązane artykuły:
Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi >>
Przykładowa dieta na zgagę >>
Dieta lekkostrawna - co jeść? Przepisy na dania lekkostrawne >>
Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak
Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski
Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.
czytaj więcejZgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany.
czytaj więcej